KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
HRADECKO
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Přírodní zajímavosti
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 

Slavnostní koncert Kvítek dvacetiletý

u příležitosti jubilea souboru
hostem večera je Týnišťský Big Band

v sobotu 20. dubna 2002 ve velkém sále Adalbertina od 18 do 24 hodin
Koncert bude spojen se křtem nového CD
vstupné 50 Kč

Je tomu již 20 let, kdy se poprvé sešla v tehdejším Okresním domě pionýrů a mládeže malá skupinka dětí a jejich dvě příští vedoucí. Byly to bývalé členky folklórního souboru, které se chtěly v Hradci Králové pokusit přitáhnout děti k lidovým písničkám. Věděly, že při takové práci nejde jenom o zpívání a tancování, ale že se přitom dá prožít i spousta zábavy a při troše štěstí může vzniknout i dobrá parta. Navíc je obecně známo, že tanec je pohybem, který prospívá sám o sobě a taneční pohyb navíc člověka ovlivňuje i esteticky - pomáhá mu v lepším držení těla a dodává mu jistou grácii i při obyčejné chůzi.
Nějakou dobu jsme si vlastně s lidovou písničkou jenom hráli. Zpočátku byly hlavní náplní činnosti jen říkadla a písničky, při nichž jsme mohli zpívat a tancovat bez muziky. Ostatně, co nám zbývalo? Naštěstí se pan Jaroslav Šedý, příznivcům folklóru dobře známý muzikant, nenechal dlouho přemlouvat a práce s českou písničkou a budoucími muzikanty se ujal. A že to vzal za správný konec, o tom svědčí nejen dlouhá řada písniček v krásných úpravách, ale zejména jeho následovníci, kteří jeho "rukopis" převzali.
Tanečníci, kteří při příchodu muzikantů do souboru už hravě zvládali polku a další taneční kroky, mohli konečně začít zkoušet první bloky písniček a tanců na vystoupení. To je opravdu lákalo; také proto, že dostali svůj první kroj. I když byl velice jednoduchý, tenkrát byli všichni nadšeni.
To se to tanečníkům tancuje, když jim muzika dokáže hrát "pod nohy"! To se snadno zapomene na hodiny dřiny při študýrkách a při nekonečném pilování tanců a pásem! Přehlédne se i to, že je u nás folklór jakousi Popelkou a že jej oceňují daleko víc cizinci než "našinci". Cizinci jsou pozornými posluchači, nechají se melodikou písniček občerstvit a také, pokud se jim program líbí, to dovedou dát najevo.
A co nám účinkování v souboru dalo? Kromě zážitků z vystoupení, zájezdů a soustředění i řadu dobrých kamarádů. Pro naše děvčata je příjemné, že v souboru máme (alespoň zatím) dost chlapců. A jsou to kluci pěkní, dobří tanečníci či muzikanti, kteří také moc hezky zpívají. Na každém zájezdu jsou bedlivě sledováni děvčaty z jiných souborů a vždy po návratu domů dostávají mnoho pohledů, mailů a SMS.
Jsme hrdí na to, že v současné době jsme atypickým souborem v tom ohledu, že při vystoupení se u nás střídají dospělí tanečníci s menšími dětmi a některé tance dokonce tancují všichni společně. Takových souborů moc není z toho důvodu, že práce s tanečníky v tak velkém věkovém rozpětí je velice náročná. Pro malé, kteří tvoří polovinu taneční složky, jsou starší a dobře vytancovaní vzorem a příkladem. Našim malým tanečníkům se také ti starší i vedoucí souboru hodně věnují. Jezdíme na jaře i v létě na soustředění. Ale ani malým ani dospělým tanečníkům a muzikantům pravidelné zkoušky nestačí a občas se musí sejít "navíc". Naše muzika má 6-8 členů a hraje v obvyklém obsazení české lidové muziky: housle, klarinet, kontrabas a příčná flétna. Jsme na ni hrdí, vždy jsme na její adresu slyšeli pochvalné ohlasy i od "konkurentů", což už něco znamená.
Přáli bychom si, aby se lidové písničky a tance, které máme tak rádi, líbily našim divákům, aby žily nejen nyní, ale i v budoucnu díky těm, kteří budou v naší práci pokračovat. Častá krůpěj i kámen proráží - věříme, že řady příznivců české lidové písničky v našem městě porostou a naše úsilí bude korunováno zdarem.
V letošním roce nabídne soubor hradecké kulturní veřejnosti řadu akcí: v prosinci setkání s koledami pod názvem KVÍTEK VÁNOČNÍ (už pošesté), v srpnu už počtrnácté festival s mezinárodní účastí SETKÁNÍ S FOLKLÓREM (na našem festivalu jsme přivítali soubory z mnoha zemí Evropy jako například ze Slovenska, Itálie, Řecka, Francie - snad si někteří vzpomenou na jejich tancování na chůdách, dále ze Španělska, Maďarska, Polska a dalších zemí). Na 8. května chystáme JARNÍ MUZICÍROVÁNÍ na Šrámkově statku v Pileticích a v sobotu 20. dubna v Adalbertinu slavnostní koncert KVÍTEK DVACETILETÝ.
Logem našeho souboru je prostý modrý kvítek na stonku svinutém do tvaru houslového klíče. Je tím myšlen nenápadný kvítek lnu - užitečné a pěkné rostlinky. Je-li užitečný a pěkný i Kvítek, to posoudíte sami, až se třeba někdy na něj přijdete podívat.

Kolektiv souboru

Zvou Vás FS Kvítek, Hradecká kulturní a vzdělávací společnost a Odbor kultury Magistrátu města Hradec Králové

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Kvítek, folklorní soubor

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 04.04.2002 v 17:56 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba